Třebíčsko – Bazalka, okurka, měsíček. Co mají společného? Jejich semínka se začnou objevovat ve schránkách po Třebíčsku doplněné o letáček s názvem Zasaď pomoc. Jde o akci Oblastní charity Třebíč (OCHT). Má informovat o stavbě nového Centra služeb sv. Zdislavy, kdy lidé zároveň mohou prostřednictvím platebních údajů uvedených na letáčku u semínek poslat libovolnou částku na tento projekt. Centrum bude sloužit stotisícové komunitě celého Třebíčska, zázemí zde najdou veškeré charitní služby domácí péče. Stavba objektu na pozemku za Poliklinikou Vltavínská Třebíč je reakcí na realitu a čísla statistiků.
„Populace stárne, péče o nemohoucí se nevyhnutelně bude stále víc přesouvat do rodin. Stát už nyní ví, že lůžek ani personálu v nemocnicích, LDN či domovech pro seniory nebude dostatek. Třebíčské centrum poslouží jako model pro zbytek republiky, nově v něm přibude první ambulance dětského paliatra v okrese, dosud musí rodiče velmi vážně nemocných dětí jezdit i řadu let do Brna nebo až do Prahy,“ vysvětluje vedoucí charitních služeb domácí péče Eva Hanáková.
Foťte, vyzval Oldřich Navrátil
Vraťme se k akci Zasaď pomoc. Začne na první jarní den, který připadá na 20. března a semínka se budou distribuovat ještě celý následující měsíc, přesněji do 22. dubna, kdy je Den Země. Upoutávku pro Charitu natočil na své chatě třebíčký rodák a patriot Oldřich Navrátil. A zájemcům o setí a sázení vzkázal, aby fotky svých výpěstků sdíleli s ostatními.
Video je zde
„Ano, budeme moc rádi. Těšíme se, až se nám na Instagramu a Facebooku začnou objevovat fotografie s prvními výhonky třeba v květináčku za oknem. V průběhu vyhlásíme i fotosoutěž o drobné zahradnické ceny. Stačí nás pravidelně sledovat, pak se zájemci včas vše dozvědí,“ říká Barbora Havlíková z OCHT.
Výstavba nového centra má aktuální rozpočet 105 milionů korun bez vybavení. Stavět se začne letos v prvním pololetí, nyní se soutěží zhotovitel. Postaveno má být do konce roku 2026. Dosud se OCHT podařilo sehnat většinu peněz, a to jak od státu prostřednictvím dotace z IROP, tak od Kraje Vysočina, z vlastních uspořených peněz, kdy jsou zapojené i Tříkrálové sbírky. Dále projekt podpoří okolní oblastní charity a Biskupství brněnské, pod které OCHT spadá. Město Třebíč věnovalo pozemek, postupně přispívají soukromí dárci plus firmy. V současné době před ukončením tendrování stavby ještě chybí sehnat 13,4 milionu korun.
Hlavně nezůstat na všechno sám
Oblastní charita Třebíč je nezisková organizace. Na poli domácí péče působí přes 30 let, kdy ze skromných začátků postupně vybudovala síť pro celý okres, která poskytuje vzájemně spolupracující zdravotní i sociální služby v modelu, který je v republice ojedinělý: Domácí hospic sv. Zdislavy Třebíč, Domácí zdravotní péče Třebíč, Charitní pečovatelská služba Třebíč, Osobní asistence Třebíč a Půjčovna kompenzačních pomůcek. Ve výsledku z propojenosti a spolupráce těží pacienti i klienti, kteří v počátcích, kdy se dostanou do svízelné situace ohledně zdraví sebe nebo blízkých potřebují rychle pomoci. Ve spleti možností se nevyznají, přitom hrozí, že zůstanou doma sami a bez pomoci. „To by byla ta nejhorší varianta. Umíme pomoci s přímou péčí, dokážeme proškolit rodinu, vysvětlíme, na jaké příspěvky a dávky je nárok,“ zdůrazňuje vedoucí charitní domácí péče Eva Hanáková.
Ročně její široký tým pečuje ve víc jak 1800 rodinám po celém okrese. Charitní domácí péče je tak největší a nejkomplexnější organizací svého druhu na Třebíčsku. „A jsem nesmírně ráda, že v novém centru najde náš tým konečně zázemí pod jednou střechou. Už nás lidé nebudou muset hledat po různých místech, budeme se moci vzájemně snadněji domlouvat. Poskytneme rovněž vzdělávání zdravotníkům a laické veřejnosti. Nabídneme tréninkový prostor pro pečující, dále prostor pro setkávání pozůstalých ve svépomocných skupinách, kdy s pomocí psychoterapeuta dokážou projít těžkým obdobím,“ doplnila vedoucí Hanáková.
HANA JAKUBCOVÁ